Pasma częstotliwości telefonii komórkowej w Polsce
Każde pozwolenie radiowe widoczne na mapie przypisane jest do konkretnego pasma częstotliwości — od historycznych 420 MHz po nowoczesne 3,5 GHz pod 5G. Pasmo decyduje o tym, jak daleko sięga sygnał i jak szybki internet potrafi dostarczyć. Ten artykuł tłumaczy, czym są poszczególne pasma używane w Polsce, dlaczego operatorzy „przenoszą" je między technologiami i które z nich obsługują dziś sieć piątej generacji.
Pasmo, czyli zakres częstotliwości
Pasmo częstotliwości to wydzielony zakres fal radiowych — mierzony w MHz lub GHz — który regulator przydziela operatorowi do wyłącznego użytku na danym obszarze. W Polsce widmem zarządza Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), a każda pracująca stacja musi mieć pozwolenie określające m.in. używane pasmo (zob. czym jest stacja bazowa (BTS)).
Widmo to zasób ograniczony — nie da się go „dodrukować". Dlatego o cenne zakresy operatorzy konkurują w aukcjach UKE, a raz przydzielone pasmo starają się wykorzystać jak najefektywniej.
Niżej = dalej, wyżej = szybciej
Reguła, która porządkuje całą tabelę poniżej: im niższa częstotliwość, tym większy zasięg, ale niższa przepustowość; im wyższa — tym szybciej, ale bliżej.
- Pasma niskie (700, 800, 900 MHz) — dłuższe fale omijają przeszkody, wnikają w budynki i pokonują kilometry; jeden nadajnik pokrywa duży obszar. Węższe kanały = niższe prędkości. Idealne na wieś i pokrycie „w głąb" zabudowy.
- Pasma wysokie (2600, 3500 MHz) — szerokie kanały i bardzo wysokie prędkości, ale fale szybko się tłumią i słabo przechodzą przez ściany. Pasma „pojemnościowe": centra miast, stadiony, galerie.
- Pasma średnie (1800, 2100 MHz) — kompromis zasięgu i pojemności, stąd rola „roboczych" pasm LTE.
Dlatego operator buduje sieć warstwową: niskie pasmo daje ciągłość zasięgu, wyższe dokłada pojemność tam, gdzie trzeba. Telefon zwykle korzysta z kilku pasm naraz (agregacja).
Refarming — to samo pasmo, nowa technologia
Refarming (ang. „ponowne zagospodarowanie") to przeniesienie pasma ze starszej technologii na nowszą — bez zmiany częstotliwości, wyłącznie sprzętu i oprogramowania nadajnika.
Przykład: pasmo 2100 MHz przez lata obsługiwało 3G (UMTS); po wygaszaniu 3G te same megaherce przełączono na LTE, a częściowo na 5G. W latach 2025–2026 wyłączanie 3G jest w Polsce mocno zaawansowane: T-Mobile wygasił sieć najwcześniej, Orange i Play zakończyły proces ok. 2025 r., Plus zapowiadał dokończenie później. Podobnie 900 MHz — pierwotnie czyste GSM — jest dziś dzielone między 2G i LTE. Refarming pozwala wdrażać nowsze technologie bez kupowania nowego widma; wyłączanie starszych generacji opisujemy w artykule o generacjach sieci 2G/3G/4G/5G.
Skutek dla mapy: to samo pasmo bywa przypisane do różnych technologii w różnych pozwoleniach, a proporcje zmieniają się w czasie.
Pasma widoczne na mapie — pełny przegląd
Tabela zestawia wszystkie pasma, które mogą pojawić się w danych UKE i w filtrze „Częstotliwość [MHz]" na mapie. Wartości to zaokrąglone nazwy handlowe (nominały), nie dokładne granice kanałów.
| Pasmo | Typowe technologie | Zasięg / przepustowość | Zastosowanie w Polsce |
|---|---|---|---|
| 420 MHz | CDMA (historycznie) | Bardzo duży zasięg, znikoma przepustowość | Historyczna sieć CDMA Plusa do internetu na terenach wiejskich. Pasmo praktycznie wygaszone — pojawia się głównie jako relikt w starszych wpisach. |
| 450 MHz | LTE (specjalne) | Duży zasięg, niska przepustowość | Pasmo specjalne — wykorzystywane do dedykowanej łączności krytycznej, m.in. w energetyce (sieć dla sektora energetycznego). Nie obsługuje masowych klientów komórkowych. |
| 700 MHz | 5G, LTE | Duży zasięg, średnia przepustowość | Tzw. „dywidenda cyfrowa" — pasmo zwolnione po przejściu telewizji naziemnej na nowszy standard. Rezerwacje rozdano operatorom w aukcji rozstrzygniętej w 2025 r. Filar 5G na terenach wiejskich i podmiejskich: zapewnia szerokie pokrycie przy umiarkowanych prędkościach. |
| 800 MHz | LTE | Bardzo dobry zasięg, średnia przepustowość | Pasmo „LTE800" — fundament zasięgu 4G w Polsce. Używane przez wszystkich czterech operatorów; doskonale sprawdza się na wsi i wewnątrz budynków. |
| 900 MHz | GSM, LTE | Dobry zasięg, niska–średnia przepustowość | Pierwotnie czyste GSM (2G). Dziś dzielone między 2G a LTE w ramach refarmingu — część widma przeniesiono pod 4G, by poprawić zasięg internetu. |
| 1800 MHz | LTE, GSM | Średni zasięg, dobra przepustowość | Najpopularniejsze pasmo LTE w Polsce — najlepszy kompromis zasięgu i prędkości. U części operatorów resztkowo nadal pracuje w nim 2G. |
| 2100 MHz | UMTS → LTE / 5G | Średni zasięg, dobra przepustowość | Historyczne pasmo 3G (UMTS). Po wyłączaniu sieci 3G refarmowane na LTE, a u części operatorów także na 5G. Sztandarowy przykład działania refarmingu. |
| 2600 MHz | LTE | Mały zasięg, wysoka przepustowość | Pasmo „pojemnościowe" — dokłada prędkość tam, gdzie jest dużo użytkowników. Spotykane głównie w miastach i przy obiektach o dużym ruchu. |
| 3,4–3,8 GHz (na mapie: 3600 MHz, „C-band") |
5G | Mały zasięg, bardzo wysoka przepustowość | Główne pasmo 5G w Polsce — szerokie kanały dają najwyższe prędkości tej generacji. Rozdzielone w aukcji z 2023 r. po jednym bloku 100 MHz na każdego z czterech operatorów. Wymaga gęstej sieci nadajników, dlatego rozbudowywane przede wszystkim w miastach. |
Na mapie pasma widać w opisie stacji i w filtrze — możesz np. wyświetlić tylko stacje w paśmie C-band (filtr: 3600 MHz), by zobaczyć rozkład „szybkiego" 5G w okolicy.
Które pasma to 5G w Polsce
5G nie jest związane z jednym pasmem — działa w kilku, każde w innej roli:
- 3,4–3,8 GHz (C-band, na mapie „3600") — właściwe pasmo 5G, najwyższe prędkości; flagowe pokrycie w miastach. Bloki rozdano w aukcji UKE rozstrzygniętej w 2023 r.
- 700 MHz — niskie pasmo 5G odpowiadające za szeroki zasięg, zwłaszcza poza miastami. Część „dywidendy cyfrowej"; rezerwacje przyznano w aukcji z 2025 r. (wspólnie z pasmem 800 MHz).
- 2100 MHz — przejściowo pod 5G dzięki refarmingowi z 3G; uzupełnia pojemność tam, gdzie brak jeszcze gęstej sieci C-band.
W praktyce telefon z 5G łączy się w tym z pasm, które akurat są dostępne — najszybciej w C-band (3,5 GHz) w centrum miasta, a poza nim często w 700 MHz z prędkością bliższą dobremu LTE.
Dlaczego to wszystko ma znaczenie
Znajomość pasm pozwala czytać mapę ze zrozumieniem. Stacja z pozwoleniami na 800 i 900 MHz to „nadajnik zasięgowy" pokrywający duży obszar; stacja z pasmem 2600 czy 3500 MHz to punkt „pojemnościowy" dla gęsto zaludnionych miejsc. Liczba i rodzaj pasm w jednej lokalizacji mówią o roli stacji więcej niż sama jej obecność na mapie.
Pamiętaj: pozwolenie radiowe to nie to samo co realny zasięg — ten zależy też od mocy, kierunku anten, terenu i zabudowy. Jak interpretować szczegóły wpisów, opisujemy w przewodniku po mapie.
Zobacz też
- Generacje sieci: 2G, 3G, 4G, 5G — jak technologie zmieniają się w czasie i co oznacza wyłączanie 3G.
- Co to jest stacja bazowa (BTS) — budowa nadajnika i jego komórki radiowe.
- Jak czytać dane UKE — co dokładnie zawiera pozwolenie radiowe.